Listwy ślizgowe
Elementy ślizgowe o niskim współczynniku tarcia.
Ich zadaniem jest odseparowanie elementu chronionego od obiektu pływającego znajdującego się w ruchu. Używana do zabezpieczania śluz, wąskich przejść, czy prowadnic pod mostami.
Nie posiadają zdolności ugięcia. Wykonane są z materiałów sztywnych.
Materiały, z których wykonywane są listwy ślizgowe to:
- UHMW-PE
- HDPE
- PU
Instalowane są najczęściej w układach poziomych i poziomo-pionowych.
Belki odbojowe
Belki odbojowe typu kwadrat
Elastyczne belki o przekroju kwadratu to popularny rodzaj urządzeń odbojowych na nabrzeżach.
Stosowane także na jednostkach pływających.
Występują belki lite lub z otworem wewnętrznym.
Belki odbojowe na morskich i śródlądowych budowlach hydrotechnicznych mogą być mocowane pionowo, poziomo i ukośnie oraz w formie ram odbojowych.
Materiały, z których wykonywane są belki odbojowe typu kwadrat to:
- elastomer poliuretanowy
- guma
Instalowane są najczęściej w układach poziomych i poziomo-pionowych.
Belki odbojowe typu D
Belki elastyczne o kształcie „D” stosowane są powszechnie na nabrzeżach portowych, marinach oraz jednostkach pływających.
Profil ten ma płaską podstawę i zaokrągloną powierzchnię czołową. Występuje wersja lita lub zaotworowana z wewnętrznym otworem w kształcie litery „D”. Belki odbojowe na morskich i śródlądowych budowlach hydrotechnicznych mogą być mocowane pionowo, poziomo albo ukośnie.
Materiały, z których wykonywane są belki odbojowe typu D to:
- elastomer poliuretanowy
- guma
Uwaga! Nie zaleca się tworzenia ram odbojowych z belek typu D. Po zestawieniu elementu poziomego i pionowego powstaje szczelina podatna na penetrację przez elementy stalowe poszycia burty jednostek pływających, co może prowadzić do ścinania elementów mocujących.
Odbojnice cylindryczne
Stosowanie odbojnic cylindrycznych ma długą historię. Wykorzystuje się je do zabezpieczenia cumowania i postoju jednostek pływających w szczególności na nabrzeżach o przemysłowym wykorzystaniu.
Prostota montażu i obsługi odbojnic tego typu powoduje, że są często stosowane na nabrzeżach. Mocuje się je na zawiesia łańcuchowe lub łańcuchowo-rurowe zamocowane poprzez szakle do gniazd przymocowanych do ściany nabrzeża.
Istnieje możliwość wykonania odbojnic o różnych relacjach wymiarów (średnicy zewnętrznej i wewnętrznej oraz długości).
Materiały, z których wykonywane są odbojnice cylindryczne to:
- PU (elastomer poliuretanowy)
- Guma
Odbojnice modułowe
Odbojnice modułowe to urządzenia, które składają się z elastycznego elementu amortyzującego oraz sztywnej płyty czołowej. Elementy elastyczne mają różne kształty i mogą być dobierane w różnej konfiguracji.
Płyty czołowe mogą być wykonane z jednolitego , sztywnego i twardego tworzywa o niskim współczynniku tarcia lub z tarczy stalowej wyłożonej tworzywem o nikim współczynniku tarcia w zależności od wymaganej wytrzymałości panelu stalowego wynikającego z wielkości oraz rodzaju cumujących jednostek (np. jednostki ze stalowymi listwami odbojowymi).
Rozmiar panelu stalowego jest determinowany przez łączną siłę reakcji elementu sprężystego i dopuszczalne parcie na poszycie kadłuba jednostki. Zbyt duża siła reakcji urządzenia odbojowego przy nieprawidłowo dobranym i zbyt małym panelu może je uszkodzić.
Występuje kilka różnych rodzajów elementów elastycznych stosowanych przy konfigurowaniu urządzeń odbojowych. Kształt elementu elastycznego determinuje zachowanie się urządzenia i posiadają różny współczynnik energii absorpcji do siły reakcji.
Materiały, z których wykonywane są odbojnice modułowe to:
- FE
- CSS
- SC
Odbojnice korytkowe
Odbojnica korytkowa to odbojnica wyboczeniowa, co oznacza, że odbojnica odkształca się pod wpływem parcia kadłuba jednostki. Uginając się jednocześnie absorbuje jej energię.
Jest to popularny model jednoelementowej odbojnicy punktowej. Ten rodzaj odbojnicy ma długą historię zastosowania. Mocuje się je za pomocą kotew wbetonowanych do nabrzeża lub wklejanych za pomocą odpowiednich klejów w wywiercone otwory. Nie wymagają dodatkowych elementów mocujących (np. łańcuchów podtrzymujących). W uzasadnionych przypadkach wykorzystuje się okładziny ślizgowe przytwierdzane do czoła odbojnic, aby obniżyć tarcie występujące pomiędzy czołem odbojnicy a poszyciem jednostki. Kształt elementu elastycznego determinuje zachowanie się urządzenia i posiadają różny współczynnik energii absorpcji do siły reakcji.
Materiały, z których wykonywane są odbojnice korytkowe to:
- PU (elastomer poliuretanowy)
- Guma
Odbojnice pływające
Odbojnice pływające to urządzenia, które unoszą się na powierzchni wody. Przy zmianie poziomu wody zmienia się także położenie tych odbojnic. Przymocowane są do nabrzeża za pomocą elementów kotwiących, do których przymocowany jest łańcuch.
Występują dwa rodzaje odbojowych urządzeń pływających. Odbojnice pneumatyczne (element gumowy wypełniony powietrzem) oraz piankowe pokryte warstwą elastomeru poliuretanowego.
Obydwa typy mogą wystąpić z oplotem złożonym z siatki łańcuchowej i opon lub bez takiego dodatkowego zabezpieczenia.
Odbojnice piankowe są bardziej odporne na uszkodzenia gdyż wypełnione są pianką i po przedarciu powłoki zewnętrznej nadal mogą być użytkowane, natomiast po przedarciu powłoki odbojnicy pneumatycznej uchodzi z niej powietrze i nie jest zdatna do użytku do momentu naprawy.
Odbojnice palowe typu DONUT
Odbojnice palowe są odbojnicami ruchomymi zainstalowanymi na stalowych palach wbitych w dno. Są to elastyczne odbojnice piankowe pokryte elastomerem poliuretanowym , które posiadają zdolność do zmiany pozycji wraz ze zmianą poziomu wody. Mogą także obracać się na palu wraz z przemieszczającą się jednostką pływającą, co redukuje siły tarcia pomiędzy odbojnicą a kadłubem.
Drugim rodzajem urządzenia są elementy lite mocowane na palu jak np. osłony ślizgowo – odbojowe wykonane z elastomeru poliuretanowego. Sa to odbojnice nieruchome wykonane z tworzywa o obniżonym współczynniku tarcia.
Boje
Boje pływające wykonane są elementami wykonanymi z pianki pokrytej elastomerem poliuretanowy. Mogą być wykonane w różnych rozmiarach i zawierać dodatkowy osprzęt jak np. haki szybkozwalniające.
Są one dobrze widoczne i posiadają niezatapialną konstrukcję.
Odbojnice obrotowe
Odbojnice obrotowe stosowane są przede wszystkim na narożnikach nabrzeży oraz w suchych dokach. Pozwalają na wprowadzenie jednostki do wąskich przejść, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia poszycia jednostki.
Mogą być wykonane w różnych technologiach i z różnych materiałów jak gumowe odbojnice pneumatyczne, czy lite lub otworowane odbojnice wykonane z elastomeru poliuretanowego. Ich cechą wspólną jest zdolność do obrotu przy zetknięciu z poszyciem poruszającego się statku statkiem.
Odbojnice narożnikowe
Naroża nabrzeży są miejscem szczególnie narażonym na uderzenie jednostek pływających. W konsekwencji może dojść zarówno do uszkodzenia samego nabrzeża jak i poważnych uszkodzeń statku w szczególności przy ograniczonej przestrzeni manewrowej lub zdolności manewrowej jednostki. W celu minimalizacji prawdopodobieństwa takiego zdarzenia stosuje się odbojnice narożne, które taki narożnik mają zabezpieczyć.
Wykonuje się je z gumy lub elastomeru poliuretanowego. Mogą być również indywidualnie wykonane do istniejącej konstrukcji budowli hydrotechnicznej (np. odbojnice dwu kątowe).
Odbojnice na statki
Odbojnice o różnych kształtach wykonane z tworzywa elastycznego.
Zapobiegają uszkodzeniu poszycia kadłuba jednostek takich jak holowniki, jednostki obsługi logistycznej, pchacze, stalowe pontony pływające do prac hydrotechnicznych, jednostki turystyczne i inne, które wchodzą w kontakt z budowlami hydrotechnicznymi, strukturami typu offshore, czy składami pchanymi lub innymi jednostkami pływającymi.
Firma GALOR.EU jest przedstawicielstwem renomowanych producentów systemów odbojowych, to jest Zakładu Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Milanówek i ShibataFenderTeam AG (odbojnice, belki odbojowe, listwy odbojowe, akcesoria montażowe takie jak kotwy i łańcuchy itp.).
W naszej ofercie znajdują się: Odbojnice, odbojnice nabrzeżowe, odbojnice portowe, odbojnice na statek, systemy odbojowe, odbojnice poliuretanowe, haki holownicze, pachoły, odbojnice port, odbojnice nabrzeże
Strona wykorzystuje pliki Cookie, tzw. ciasteczka. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się jak je wyłączyć.